Ke konzumaci pro kuchyňské účely
Sůl je nezbytný prvek, ale škodí její i nadbytek. Je známo, že přispívá k vyššímu krevnímu tlaku, protože zadržuje v organismu vodu. Zároveň dochází k přetěžování ledvin, ale to není vše. Nebezpečné je i předávkování jódem.
Je obecně známo, že se ve střední Evropě nevyskytuje tolik přírodních zdrojů jódu, jako je tomu v přímořských oblastech. Díky tomu se poměrně běžněsůl obohacuje jódem ve formě anorganických sloučenin jodičnanů či jodidů. Jód se v kuchyňské soli dnes běžně nachází v koncentracích od 20 do 35 mg na 1 kg. Optimální dávka příjmu jódu pro dospělého člověka je od 150 do 250 mikrogramů. Stačí vám docela jednoduché kupecké počty, abyste zjistili, že již pouhá jedna lžička chloridu sodného (hmotnost na lžičce je zhruba 9 g), obsahuje přibližně od 240 do 420 mikrogramů jódu. Jestliže někdo solí nadměrně, může si přivodit i hypertyreózu. Jódu je totiž v současné populaci dostatek právě kvůli umělému jodidování soli. Musíte si také uvědomit, že jí konzumujeme i v hotových výrobcích, např. v pečivu, uzeninách, sýrech, salámech.
Denní příjem by se měl pohybovat v hodnotách od 3 do 5 mg a ten přesahují zejména lidé, kteří se stravují formou polotovarů nebo často vyhledávají jídla typu fastfoodu. Umělé přidávání jódu je totiž vázáno na doporučený denní příjem soli a ten je v ideálním případě pouze třetinou čajové lžičky.
Pro rekreaci a desinfekci
Sůl je účinný desinfekční prostředek a zároveň vhodné médium pro relaxaci. Využíváme ji v solných jeskyních, v koupelích a lázeňských procedurách, ale zároveň ji lze aplikovat jako náhradu za chlorové tablety v bazénech. Z chemického hlediska jde totiž o chlorid sodný, z něhož se elektrolytickým rozkladem uvolňují ionty chlóru a zastoupí běžné tablety chlornanu sodného. Tento způsob použití bazénové chemie je dokonce šetrnější k pokožce a sliznicím, vyžaduje však přítomnost elektrolytické solinizační jednotky.