Primule mnohokvětá (prvosenka, petrklíč) patří k nejstarším zdokumentovaným zahradním květinám a první zmínka o ní je zaznamenaná v roce 1597. V určitých obdobích byla popularita této veselé květiny velmi výrazná. Koncem 19.století byla v Anglii jedna z odrůd ceněná až na 12 šilinků za jednu rostlinu.
S historickými odrůdami už se bohužel nesetkáme. Jejich problémem bylo, že se množily pouze dělením trsů a působením různých houbových a virových nemocí postupně zanikaly. Naštěstí je nahradily nově vyšlechtěné druhy primulek, stejně krásné jako jejich předchůdkyně. Nejrozšířenější série YOU and ME má v současné době 9 odrůd, a to v barvě bílé, krémové, žluté, fialově růžové, červené, modré, bledě modré, fialové a kaštanově purpurové.
Primulky pěstujeme doma například mezi okny, protože potřebují chlad a ve vytopené místnosti nám brzy zajdou. Snad nejefektnější je jejich využití v okenních truhlících a zahradních nádobách v době, kdy by jiné balkonové květiny ještě zmrzly. Mrazuvzdorné primule s květenstvím na stvolech často můžeme mít za okny již od začátku února, kde vydrží i 3 měsíce v plném květu a po nich můžeme dát do truhlíku rovnou pelargonie.
Pěstování v truhlících
Pro výsadbu do okenních truhlíků můžeme použít rychlené rostliny z obchodů. Musíme být ale opatrní, protože byly zvyklé na vyšší teploty, tak je na chladno musíme napřed začít pozvolna otužovat. První dny je tedy dáváme ven jen v nejteplejší hodiny a chráníme je před větrem a mrazem. Na noc je dáme například do chladné chodby. Přihnojovat je musíme každé dva týdny. Důležité je odstraňování odkvetlých částí rostliny a poškozených listů. Po odkvětu můžeme rostliny z truhlíků přesadit do záhonů a pěstovat je jako trvalky.
Pěstování ve venkovních podmínkách
Vydrží nám na záhonech i pár let, pokud je každé 3 roky přesadíme a trsy rozdělíme. Mají rády dobře vyživenou půdu s humusem. Rostlinám se daří v závětří a nejlépe na východní straně zahrady. Po celou dobu vegetace vyžadují dostatek vláhy.