Nejrozšířenějšími zdroji umělého světla v domácnostech a v komerčních prostorách jsou žárovky s paticí E27, ale úspěšně se na ně dotahují další typy, především LED panely, pásky a bodové reflektory.
Bodové osvětlení zaznamenalo výrazný nástup již v první polovině devadesátých let, kdy se trh začal plnit výrobky převážně ze západní Evropy. Byla to ve své době avantgardní změna ze stereotypních lustrů a lampiček, obdařených Edisonovým závitem se dvěma známými průměry 14 a 27 mm. Spolu s objevem sádrokartonu se úzce směrové bodové osvětlení začalo objevovat ve stropních podhledech, v kuchyňských linkách, a velký úspěch přinesla instalace „bodovek“ do vitrín se zbožím v obchodních domech i v menších obchůdcích typu butiků, zlatnictví a celé řady dalšího drobného sortimentu spotřebního zboží.
K těm nejprodávanějším se řadily halogenové žárovky 50 W s paticí GU10 – dvěma osazenými válečky, které pouhým pootočením zapadly do objímky. Výkon tohoto osvětlení byl optimální pro vystavené výrobky nebo muzejní exponáty ve vitrínách a postačil i pro dostatek umělého světla kuchyňské pracovní desky. Halogeny si však vybíraly svou daň za komfort v podobě vysoké spotřeby elektřiny. Průchod elektrického proudu skrze vlákno také vytvářel nadměrné odpadní teplo a musely být kvůli tomu prováděny konstrukční zásahy ve formě zabezpečení proti vzniku požáru.
Nástup LED reflektorů
Technologie LED diod se zaměřila nejen na klasické žárovky E27, ale i na zmiňované patice bodovek GU 10. Dnes můžete směle nahradit stávající 50 W halogen úsporným 4,5 W zdrojem LED halogenem 50 W Lightpark, o stejné svítivosti https://www.ledtip.cz/cz-clanky-5.html přibližně 400 lumen. Životnost těchto výrobků je obdivuhodná, až 15 tisíc hodin. Poskytují také věrný obraz osvětlovaných předmětů díky vysokému indexu podání barev Ra, v rozmezí od 80 do 89 procentuálních bodů. Mohou se instalovat i tam, kde přílišné zahřívání halogenů mohlo způsobit deformaci a poškození materiálu, zbytkové teplo LED žárovek je totiž minimální.