Je samozřejmé, že nám záleží na tom, aby naše hříva vypadala zdravě, bohatě, nemastila se a neřídla. Někdy se to ale nedaří, a tak se ptáme, co je špatně a po jaké kosmetice bychom měli sáhnout? Není to vůbec lehká otázka, protože v dnešní době je šamponů, kondicionérů, masek a vodiček tolik, že vybrat si ty správné se pro nezasvěceného může jevit jako loterie.
Na vině nemusí být kosmetika
Vlasy jsou často zrcadlem celého organismu a mnohdy reagují na změny pomaleji. Může se tedy stát, že prožíváme určité stresující období, a s odstupem i několika měsíců zaznamenáme zvýšené padání a citlivost vlasů. Dlouhodobý stres je první faktor, nad kterým bychom se měli zamyslet – zvláště v dnešní době, která na nás klade vysoké požadavky. Na vině ale může být i nedostatek vitaminů a minerálů, nejčastěji železa a hořčíku. Ty se dají doplnit vyváženou stravou nebo tabletami. Špatný stav vlasů může být v neposlední řadě ukazatelem zdravotního problému. Není tedy od věci zajít si na kontrolní odběry krve nebo se zkusit poradit s lékařem, vyloučit kožní problém, u žen hormonální výkyvy a tak dále. Někdy to taky chce jen vlasy o pár čísel zkrátit a ulehčit jim. Zkrátka, příčin poškození je mnoho a je třeba zvážit svůj celkový zdravotní stav (lépe dříve, než začneme utrácet za drahé produkty).
Přírodní vs klasická
Klasické jsou přípravky s parabeny, silikony a sulfáty. O jejich škodlivosti se spekuluje. Pojďme se proto podívat, co jsou vlastně zač.
Parabeny jsou chemické látky s konzervačními účinky. Ve složení kosmetických výrobků je najdeme především kvůli jejich antibakteriálním účinkům – zaručují jim vyšší trvanlivost. Jsou podobné estrogenům, ženským tělem produkovaným hormonům. Nicméně jejich přítomnost v těle může nabourat hormonální rovnováhu.
Silikony dělají vlasy krásné, dodávají jim lesklost. Jejich dlouhodobé užívání ale může vést k opačnému efektu: silikony se na vlasech usadí, zamezí přístupu vody, a vlasy tak křehnou a ztrácí zdravý vzhled. Hodí se ale dodat, že existuje více podskupin silikonů podle rozpustnosti a před nežádoucím efektem pomáhá důkladné vymývání šamponu.
Sulfáty zajišťují, že se při nanášení šamponu do vlasů udělá pěna. Pěnivý efekt však automaticky neznamená, že se jedná o kvalitní přípravek. Sulfáty jsou nešetrné k pokožce.
Je možné, že jsou vaše vlasy poničené dlouhodobým používáním nevhodných šamponů a dalších přípravků, kterými o ně pečujete. Vyplatí se zvážit nákup přírodní kosmetiky, která neobsahuje potenciálně škodlivé látky a může vlasy zregenerovat.
Výrobci slibují zázraky
Kosmetické značky se vám toho mohou naslibovat mnoho, ale ne vždy se dočkáte téhož výsledku, který je hlásán na obalu přípravku. Pokud si opravdu nevíte rady, máte možnost poradit se s trichologem ve svém okolí, který vám poskytne diagnostiku stavu vašich vlasů a doporučí vám kosmetiku na míru.