Otto von Guericke, který žil v sedmnáctém století, studoval univerzitu v Lipsku, až do doby, než vypukla třicetiletá válka. Mladý muž se pokoušel během třicetileté války v klidu dokončit své studium. Když posléze dostudoval, cestoval po Evropě a snažil se získávat ty nejnovější vědecké poznatky, aby se ne příliš šťastně navrátil domů. Jeho rodné město Magdeburg bylo totiž později po dvouměsíčním obléhání Švédy dobyto a vypleněno. Otto von Guericke toto plenění naštěstí přežil.
Poválečná léta
Bylo to v polovině sedmnáctého století, když se Otto von Guericke do Magdeburgu se svou rodinou vrátil. Později se již stal dokonce místním starostou. Kromě toho, že se Otto von Guericke tou dodou věnoval diplomacii a politice všeobecně, stále se zabýval i všemožnými vědeckými poznatky. V roce 1644 totiž Evropa žasla nad nejnovějším objevem, že i vzduch má svůj tlak, a Otto von Guericke se rozhodl přijít na to, co dalšího se za tímto zajímavým objevem skrývá, tedy přesněji řečeno, co ukrývá prázdno ve skleněné trubičce.
První pokusy se vzduchoprázdnem
Psal se rok 1654, když se Otto von Guericke pustil do svého vlastního výzkumu. Nejprve přemontoval zařízení na plnění vzduchem, za pomoci kterého byl pak schopen odčerpávat vzduch z nádoby. Jakmile tedy Guericke započal se svými výzkumy, své výsledky pokusů a experimentů předváděl na veřejnosti, a to dokonce i na mnoha královských dvorech. Guerickeho první pokusy se vzduchoprázdnem započaly odčerpáváním vzduchu z pivních sudů, avšak sudy se tlakem vzduchu porozbíjely. Z tohoto důvodu si nechal vyrobit dutou kovovou kouli, ale i tato nádoba se při pokusech s vakuem promáčkla. Teprve až další koule, která měla mnohem silnější stěny se pokus Guerickemu podařil a vytvořil v kouli vzduchoprázdno. Během dalších pokusů Guerickeho překvapilo, jak silný dokáže následný tlak vzduchu být.